Energooszczędne rozwiązania oświetleniowe – trendy i wskazówki
Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne rozwiązania do domu, które sprzyjają nie tylko ochronie środowiska, ale i pozytywnie wpływają na budżet. Na szczególną uwagę zasługuje energooszczędne oświetlenie. Na nie nie bez powodu stawia coraz więcej osób, chcących zapewnić sobie najlepsze źródła światła i przy okazji zaoszczędzić. Jakie mamy do wyboru? O czym pamiętać przy przechodzeniu na taki rodzaj oświetlenia? Przygotowaliśmy niezbędne wskazówki!
Energooszczędne oświetlenie – to trzeba wiedzieć!
Energooszczędne źródła światła są dostępne na rynku w różnorodnych wariantach. Dzięki temu możesz dobierać je pod względem gustu i potrzeb. Zwróć uwagę na zużycie energii czy barwę światła. Warto wyszczególnić przede wszystkim:
Oświetlenie LED — ma bardzo niskie zużycie energii, a jednocześnie zapewnia długą żywotność. Występuje w różnych barwach światła, dlatego możesz umieszczać je w rozmaitych pomieszczeniach.
halogeny — gwarantują dostęp do ciepłego światła, które barwą jest zbliżone do naturalnego. Szczególnie sprawdzą się, gdy szukasz takiego oświetlenia, które nie zmęczy oczu i sprzyja relaksowi (np. do sypialni).
Świetlówki kompaktowe – zapewniają doskonałe rozproszenie światła
Pamiętaj, że mimo wielu plusów, każdy typ oświetlenia energooszczędnego ma swoje wady i zalety. Warto poznać je wszystkie, aby dokonać optymalnego wyboru.
Wybór żarówki energooszczędnej
Energooszczędne żarówki mają różną moc, strumień świetlny (czyli jasność) i poziom zużycia energii. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie żarówek o możliwie niskim zużyciu energii i wysokim strumieniu świetlnym. Co więcej, barwowe żarówki zmieniają kolor światła – od ciepłej po zimną. CRI, czyli indeks oddawania barw mówi o odcieniach. Im wyższe CRI, tym bardziej jest naturalny odcień. Przy wyborze odcienia żarówki energooszczędnej powinniśmy dopasować ją do pomieszczenia, w którym będzie użytkowana.
Oświetlenie w pomieszczeniach
Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu ma inne sugerowane rozwiązania:
W sypialni warto umieszczać ciepłą żarówkę. Takie światło sprzyja relaksowi i nie męczy oczu, wspiera zdrowy sen i odpoczynek.
W biurze, gdzie stawiamy na większą koncentrację, powinno znaleźć się zimne światło. Ono pobudzi do pracy i pozytywnie wpłynie na wydajność.
W kuchni dobrze jest postawić na mocne, ale równomiernie rozłożone światło
Przytulna atmosfera salonu sprzyjać będzie rozwiązaniu podobnemu do sypialnianego – czyli ciepłej bieli.
W łazience w największym stopniu sprawdzi się zastosowanie jasnego oświetlenia funkcjonalnego.
Inteligentne oświetlenie – nowy trend energooszczędności
Większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się tzw. inteligentne systemy oświetleniowe. Oferują one automatyzację oświetlenia, zwiększając przy tym oszczędność energii. Użyteczność tych rozwiązań wiąże się z automatycznym włączaniem i wyłączaniem światła – w szczególności w pomieszczeniach rzadziej używanych. Warto rozważyć to w przypadku korytarzy czy łazienek.
Lampy LED
Dlaczego warto stawiać na lampy LED-owe? Pozwalają one na efektowne i energooszczędne dobieranie barwy światła do wnętrza. Można również używać np. taśmy LED czy stosować różnego rodzaju listwy wielopunktowe. Decydując się na oświetlenie LED-owe, warto postawić na produkty z wyższych klas efektywności energetycznej. To pozwala zarówno na obniżenie rachunku za prąd, jak i na zredukowanie emisji dwutlenku węgla.