Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie

Jak dobrać oświetlenie do wielkości pomieszczenia? Praktyczny poradnik

Chcesz stworzyć komfortową i przyjemną przestrzeń w domu? Sprawdź odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci w tym zadaniu. Jakie światło będzie najlepsze? Ile punktów oświetlenia potrzebujesz? Jak mocne ma być oświetlenie? To są istotne kwestie, które musisz wziąć pod uwagę. Co ważne, w każdym pomieszczeniu sprawdzi się inna barwa czy natężenie światła. Liczy się też to, jaki tryb życia prowadzisz.

Barwa światła

Konkretną barwę światła dobiera się ze względu na to, do czego oświetlenie ma być przeznaczone. To barwa światła dopełni stylizacji pomieszczenia, warto więc myśleć o tym zawczasu, gdy np. dobierasz meble. Ciepłe światło będzie inaczej łączyło się z konkretnymi kolorami mebli, ale też dodatków. Pamiętaj o tym, że im mniej Kelwinów (K), tym barwa będzie cieplejsza.

Ciepła biel dla relaksu

Zawiera się w wartościach od 2700 do 3500 K i ma odcień najbardziej zbliżony do klasycznej żarówki. Przyjemny kolor żółty wpada w pomarańcz i ogień. Ciepła barwa wpływa na lepsze samopoczucie i sprawia, że atmosfera we wnętrzu sprzyja relaksowi. Pomieszczenia są bardziej przytulne, więc taką barwę warto wybrać do salonu i sypialni, gdzie odpoczywasz. Nie zaleca się tego światła do czytania, pracy i innych czynności wymagających większej koncentracji.

Neutralna biel do pracy

Zawiera się w wartościach od 4500 do 6500 K. Jest to odcień zbliżony do światła dziennego i ma lekko niebieskawe lub białe ostrzejsze światło. Przede wszystkim wspomaga koncentrację i wydajną pracę. Neutralna biel do pracy idealnie nadaje się do gabinetu, ale też do innych pomieszczeń, w których na co dzień się uczysz. Dobrze komponuje się w połączeniu z chłodnymi odcieniami ścian, mebli czy dodatków.

Zimna biel dla aktywnych  

Zawarta w wartościach od 6500 do 9000 K. Można porównać odcień do zachmurzonego nieba. Jest on zimny, nawet często porównywany do lodowatego. Oświetlenie tego typu sprzyja odpoczynkowi oczu. Sprawdzi się też w czasie pracy przy komputerze, dlatego często jest wybierane do biur i gabinetów.

Natężenie oświetlenia a wielkość pomieszczenia

Podczas wyboru oświetlenia, liczy się nie tylko jego barwa, ale też ilość lumenów (lm). To one oznaczają natężenie światła emitowanego (czasem nazywa się to luksami lx). Wartości te można odczytać na opakowaniu żarówek. Aby dobrać niezbędną liczbę lumenów, trzeba wiedzieć, jaką powierzchnię mają oświetlać żarówki.

Przeciętne natężenie luksów w poszczególnych pomieszczeniach to:

  • Piwnica: 50 lx;
  • Garaż: 75 lx
  • Korytarz: 100 lx;
  • Garaż z warsztatem, przedpokój, schody: 150 lx;
  • Spiżarnia, łazienka, jadalnia, garderoba, toaleta: 200 lx;
  • Gabinet, pokój dziecięcy, kącik czytelniczy: 300 lx;
  • Kuchnia: 500 lx.

Jak obliczyć ilość luksów?

Weź pod uwagę ilość lx z powyższego wskazania i pomnóż przez liczbę metrów kwadratowych, a wynik da Ci potrzebne natężenie światła. Przykładowo: kuchnia o 5 metrach kwadratowych będzie potrzebowała 2500 lumenów (500 lm x 5 m2).

Jak oświetlić poszczególne pomieszczenia?

Nie wszyscy wiedzą, że umieszczając różne oświetlenie w domu, należy odpowiednio je ustawić. Również w tym przypadku to będzie zależało od rodzaju pomieszczenia. Poniżej kilka przykładów:
  • Salon — Warto wybrać kilka stref oświetlenia. Centralne dla całego pomieszczenia, boczne kinkiety i opcjonalnie światło dekoracyjne.
  • Pokój dziecięcy — Podstawą jest oświetlenie centralne, warto jednak dodatkowo zadbać o oświetlenie biurka do nauki, a także o mniejsze oświetlenie nocne.
  • Sypialnia — Również warto stworzyć kilka stref: centralne oświetlenie sypialni, oświetlenie szafki nocnej i ewentualne boczne oświetlenie.
  • Kuchnia — Oprócz światła głównego warto osobno oświetlić blat kuchenny dla precyzyjnego przygotowywania posiłków.
KLIKNIJ PO RABAT