Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie

Nowoczesne oświetlenie do łazienki – bezpieczeństwo i styl

Funkcjonalna przytulność to kombinacja, która idealnie łączy się w przypadku łazienki. Powinniśmy mieć tam zarówno zapewniony relaks, jak i możliwość wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego zadbania o swoje ciało. To też oznacza, że podczas wyposażenia łazienki w dodatkowe oświetlenie muszą obowiązywać szczególne normy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na warunki działające w tym pomieszczeniu. Jakie wodoszczelne lampy wybrać? Czym są strefy ochronne oświetlenia w łazience? Jak sprawdzić, by łazienka była oświetlona nie tylko bezpiecznie, ale i stylowo oraz nowocześnie?

Co powinno oznaczać bezpieczne oświetlenie łazienki?

Podstawą oświetlenia łazienkowego jest centralne źródło światła. Z zasady w tym pomieszczeniu lampa sufitowa powinna być umieszczona na środku - tak, aby równomiernie oświetlała całą przestrzeń. Światło to powinno być łagodnie rozproszone. Celem jest to, aby nie raziło zbytnio oczu. Dodawanie kolejnych elementów oświetlenia łazienkowego zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczenia. Im większa łazienka, tym więcej dodatkowych źródeł (punktowych i bocznych) światła będzie wskazanych. Podczas oświetlania kabiny prysznicowej powinniśmy pamiętać o tym, że choć jest to możliwe, musimy tu zachować możliwie najwyższą klasę szczelności. Warto wybrać lampy oznaczone symbolami IP67 oraz IP68. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznego połączenia, jakie tworzy wilgoć i prąd. IP, czyli wskaźnik szczelności oznacza, jak bardzo hermetyczne jest zabudowanie oprawy do światła – im wyższa wartość, tym niższe ryzyko, że dojdzie do kontaktu z wodą. Opisują to tzw. strefy ochronne:
  • Strefa 0 – niskie napięcie (brodzik i wanna). Co najmniej IPX7.
  • Strefa 1 – niskie napięcie – obejmuje strefę poza wanną i brodzikiem do wysokości 2,25 m. Minimum IPX4.
  • Strefa 2 – do 60 cm wokół strefy ochronnej 1. IPx4 lub PIx5 przy dyszach do masażu.

Centralne i punktowe oświetlenie łazienki – typy nowoczesnego oświetlenia łazienki

W nowoczesnym typie oświetlenia łazienki warto pamiętać, że na 1 metr kwadratowy powinno przypadać oświetlenie o 500 lx. Tu dodaje się do siebie różne punkty oświetlenia (centralne i boczne), choć warto z osobna myśleć o np. oświetleniu punktowym przy lustrze. To właśnie w tym miejscu zwykle tworzymy swoją toaletkę, przy której kobiety się malują, a mężczyźni golą. Tu oświetlenie powinno być mocniejsze, a jednocześnie powinno skupiać się na tym konkretnym obszarze łazienki. Jako sufitowe oświetlenie z powodzeniem możemy wybrać reflektory wpuszczone w sufit lub np. plafon. Pod prysznicem możemy zamontować np. halogen. Dzięki temu nie tylko poprawimy komfort brania prysznicu, ale także możemy optycznie powiększyć wielkość łazienki. Wspomniane oświetlenie punktowe sprzyjać będzie korzystaniu z łazienki w określonych momentach, a jednocześnie ograniczy konieczność zapalania wszystkich źródeł światła jednocześnie.

Inteligentne oświetlenie

Dobrym pomysłem jest również rozważenie włączenia łazienki do inteligentnego systemu oświetlenia. Dzięki automatyzacji można zadbać o to, aby światło samo wyłączyło się po opuszczeniu łazienki – i podobnie uruchomiło się, gdy do niej wejdziemy. Poza pojedynczymi światłami uruchamianymi ręcznie takie rozwiązanie jest popularne w nowoczesnym stylu aranżacji łazienki. Dodatkowo jest też bardzo bezpieczne.

Nowoczesna barwa światła – na co postawić?

Barwy światła dzielą się przede wszystkim na dwie podstawowe:
  • 2700-3600K to barwa ciepła
  • 4800-6500K to barwa zimna.
Pomiędzy nimi znajdują się odcienie neutralne. W łazience warto stawiać na barwę zimną, której mocne natężenie przypomina niemal białe światło dzienne. Doskonale sprawdza się to np. przy goleniu czy makijażu. Z kolei barwa ciepłą jest lepsza przy budowaniu relaksującego nastroju do kąpieli. Oczywiście, nowoczesne domy często stawiają na rozwiązanie kompromisowe. W strefie relaksu łazienki używa się barwy ciepłej oświetlenia w wannie lub pod prysznicem. Z kolei oświetlenie centralne (sufitowe) oraz lustro powinny mieć zachowaną barwę chłodniejszą.
KLIKNIJ PO RABAT